Coworking: kto i dlaczego z tego korzysta?

kwiecień 2021

Zastanawiasz się czym jest biuro coworkingowe i kto najczęściej z niego korzyta?

Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie z opisem najcześciej spotykanych grup coworkowiczów ze względu na charakter pracy oraz branże. Oprócz tego wymieniamy spis zalet, jakie zdaniem samych coworkowiczów wiążą się z takim trybem pracy.

Więcej na temat samego zjawiska coworkingów i ich rosnącej popularności znajdziesz tu.

Kto korzysta z biur coworkingowych?

Najczęściej spotykani osobnicy to:

Freelancerzy:

Tak zwani wolni strzelcy, freelancerzy, czyli osoby pracujące w oparciu o projekty, kontrakty, zlecenia, a nie na etat. Samozatrudnieni specjaliści, najczęściej w formule jednoosobowej działalności gospodarczej. Najpopularniejsze profesje związane z tym trybem pracy to: programiści, fotografowie, graficy, copywriterzy, dziennikarze czy tłumacze oraz przedstawiciele innych wolnych zawodów.

Małe firmy i zespoły:

Więcej niż jednoosobowa działalność, ale jeszcze nie na tyle dużo osób, by inwestować w drogie biuro w korpo-budynku, z umową na lata. Najpewniej wpadasz w tę kategorię, jeśli rozkręcasz biznes, tworzysz startup, masz świeżo założoną spółkę i nie chcesz ponosić zbędnych kosztów wynajmu – wolisz zacząć ostrożniej i wynająć kilka biurek na elastycznych zasadach.

Pracownicy zdalni:

Z usług coworkingów często korzystają też większe firmy i organizacje, które decydują się zatrudnić część zespołu w innym mieście, a nierzadko na drugim końcu świata. Może chodzić o pojedynczego pracownika lub cały niewielki zespół do konkretnych zadań (np. HR-y lub sprzedawcy). Takie firmy często proponują dofinansowanie stanowiska pracy, a wtedy najbardziej opłacalną formą jest wynajęcie jednego biurka lub kilku, z nierygorystyczną, krótkoterminową umową.

Znawcy trzecich wyjść

Każda osoba, która niekoniecznie łapie się w powyższe kategorie, ale ceni sobie rozsądne, nietuzinkowe, a przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Nie widzi siebie w dużym biurowcu, nie chce przepłacać za osobne biuro, ale czuje, że praca z domu, kawiarni, a nawet plaży już nie działa najlepiej.

Fakty:

Według Global Coworking Survey 2017, międzynarodowego badania z 2017 roku, największa część coworkowiczów to pracownicy sektora IT. Inne przodujące branże to PR, marketing, zdalnie pracujący sprzedawcy.

(źródlo DeskMag)

Jakie są zalety korzystania z biur coworkingowych?

Sporo z zalet pracy w coworkingu zostało już wymienionych w tym wpisie. Poniżej znajdziesz krótkie podsumowanie najważniejszych plusów.

1. Mobilizacja.

Zmotywowanie się do pracy w domu może być niełatwe, a z czasem staje się coraz trudniejsze. Kunktatorstwo za to ma się coraz lepiej. Stos prania wydaje się sprawą najwyższej wagi, a mycie naczyń nie lada rozrywką. W efekcie mieszkanie błyszczy, a praca leży odłogiem. W coworku nie musisz sprzątać, więc możesz prokrastynować w bardziej produktywny sposób.

2. Elastyczność.

Decydując się na coworking nie ryzykujesz wiele. Zazwyczaj umowy są krótkoterminowe, a okres wypowiedzenia to 2–4 tygodnie. Nawet jeśli po miesiącu stwierdzisz, że nie umiesz się odnaleźć w danym miejscu, to możesz zrezygnować i wypróbować inne biuro lub wrócić do pracy w starej formie. W typowych biurach na wynajem trudno o taką elastyczność i tak korzystne ceny.

3. Społeczność.

Wraz z dostępem do biura kupujesz tak naprawdę również przepustkę do jego społeczności. Biura coworkingowe mogą mieć różny profil klientów (sprawdź wpis „7 rzeczy”), ale przy obecnej liczbie dostępnych coworków, na pewno znajdziesz miejsce z atmosferą, która Ci będzie odpowiadać i sprzyjać. Dobrze jest móc porozmawiać z kimś w przerwie i poćwiczyć dawno nietykane kompetencje miękkie. Zjeść lunch z osobami o podobnym profilu pracy i rozumiejącymi Twoje dylematy oraz potrzeby, jako freelancera, cyfrowego nomady, czy pracownika zdalnego – też zawsze miło.

4. Sieć kontaktów

W coworkach znajdziesz zapewne cały przekrój charakterów, jednak, uśredniając, można wyciągnąć kilka typowych cech wspólnych. Często będą to osoby zmotywowane do działania, kreatywne, inspirujące. Mogą pracować w tej samej branży i chętnie dzielić się wiedzą lub specjalizować się w dziedzinie, która jest Ci obca, aczkolwiek bardzo potrzebna do rozwoju. Tak powstaje sieć wzajemnych kontaktów i wymiany doświadczeń. Coworki to istne wylęgarnie nowych startupów, spółek z o.o. i projektów, które mogą przerodzić się w poważne biznesy.

5. Równowaga

Inwestycja w dobre narzędzia pracy, rzadko bywa chybionym pomysłem. Przeciwnie: zwykle przynosi wymierne korzyści. Tak samo można spojrzeć na opłaty za wygodne miejsce pracy: jak na dobrą inwestycję. Coworki sprzyjają produktywności, stymulują do działania i pozwalają oddzielić życie osobiste od pracy. Szanowanie swojego czasu, kręgosłupa (dzień dobry, praco z kanapy!), oczu i psychiki to lokata, która zdecydowanie zwróci się z nawiązką.

Czy coworking jest dla Ciebie?

Coworking ma dużo zalet, ale nie każdy musi się w nim dobrze czuć. Tak naprawdę cowork coworkowi nie równy i byle niuans może mieć wpływ na Twój komfort pracy. Na szczęście przy coworkach nie trzeba decydować w ciemno i związywać się umową na lata, jak to bywa w starym modelu wynajmu przestrzeni biurowych. Dobrą opcją jest skorzystanie z darmowego dnia testowego.

Oczywiście jeden dzień to nie jest dużo, ale w tym czasie można zdążyć zorientować się, czy atmosfera, udogodnienia, krzesło i biurko są dla Ciebie odpowiednie. Poza tym, z uwagi na elastyczność umów i niskie koszty, nie ryzykujesz wiele: najwyżej kilkaset złotych, które i tak możesz wpisać w koszty działalności.

Karolina Kondrak

Szukasz biura lub biurka?

Mamy coś dla Ciebie.